TwitterFacebook
Вівторок
23 Січня 2018

Наша мета - Ваша поінформованість

Login

Спорт для любителів гір

«Краще гір можуть бути лише гори», – стверджують поціновувачі вершин, вважаючи, що альпінізм – це не просто спорт, а світогляд, який будується на любові до гір. Журналістам «Марічка NEWS» вдалось поспілкуватись із представником такого світогляду – президентом Хмельницької обласної федерації альпінізму та скелелазіння, керівником ГО «Енергія змін» Лесею Гошовською.

Пані Лесю, з чого складається Ваша ексклюзивна робота?

– Працюю гірським гідом, вожу людей по горах, знайомлю їх з природою. Дуже люблю Кавказ, можна сказати, там проводжу більшість часу. А також Карпати, Кримські гори, наш Кам’янець-Подільський – скельний район, також Памір і Гімалаї. Це мій основний рід діяльності, а тут, у Хмельницькому, я розвиваю спортивний альпінізм, скелелазіння, боулдеринг і все, що з цим пов’язано. Цікаво це популяризувати, аби люди займались чимось корисним, більше виїжджали на природу, знайомились із географією. Якось у групі, яку я супроводжувала на Ельбрус, був навіть індус. Наш борщ із салом йому сподобався, а його підшлунковій не дуже (смієтьсяприм. автора).

9XjzQWuysVw

– Чи є у Вас послідовники?

– Так, і дорослі, які займаються без тренера, і діти (дитяче скелелазіння). Минулого року 17-літня хмельничанка Валерія Матвійчук зайняла ІІ місце на Всеукраїнських змаганнях з боулдерингу в Кам’янці-Подільському. Також у нас є напрямок альпінізму для тих, хто хоче сходити на вершини. Люди, яких це цікавить, навчаються, як правильно ходити в горах, щоб це було і безпечно, і з радістю для них. Ми організовуємо альпзбори, щотижня виїжджаємо до Кам’янця-Подільського.

– До кого прийшла ідея створити скелелазний зал ГО «Енергія змін» у Хмельницькому?

– Це все почалось з мене і мого друга. Ми вирішили, що у нас є зайві гроші (смієтьсяприм. автора), і вклали їх у цю справу. А далі, за рахунок символічної плати за навчання ми вже розвиваємось, закупляємо інвентар. Нас трохи «переклинило», ми захотіли збудувати зал. І це все почали робити дві людини. Отак воно, як сніжний ком, накатувалось, і потрошки, спільними зусиллями, за допомогою друзів, ми це зробили. І то є не комерційний, а соціальний напрямок.

uI7FHYvCM54

– Чи давно займаєтесь цією справою?

– Напевно, років 10 вже. Коли навчалась у ХНУ, хотіла «сачканути» від фізкультури. А в університеті сказали, що можна замість загальної фізкультури займатися скелелазінням, в походи ходити. Гори я дуже любила завжди, але що таке скелелазіння, альпінізм – тоді не знала. Почала займатися, виявилось, досить цікаво – компанія, поїздки.

– Що таке альпінізм, скелелазіння та боулдеринг?

– Боулдеринг – це підвид скелелазіння – лазіння на висоті до 4 м за досить складними маршрутами. Як правило, це певні нависання і дуже складні перехвати, мало не по стелі доводиться лазити. Тобто не потрібна навіть мотузка, нічого, просто взяв взуття спеціальне, магнезію для того, щоб руки не пітніли, і матимеш щастя. Скелелазіння – це лазіння по скелі зі статичними точками опори. Альпінізм – сходження безпосередньо на гору. Суть альпінізму – досягнення вершини. Насправді ж боулдеринг, альпінізм і скелелазіння взаємопов’язані.

– Чи присутній страх у процесі заняття такими видами спорту?

– Так. Мені страшно. Але воно все напрацьовується. Ще буває страшно, коли лізеш, під тобою, буває, така піраміда стирчить. Думаєш, Боже, хоч би не впасти на неї, аби зуби не повибивати. Але якщо робити все акуратно, то все нормально. Що більше впевненості в собі, в своїх силах, то менше страху. Є люди, які кажуть, що їм взагалі не страшно, то вже таке, особисте. Страх – це захисна реакція організму, тому страх буде.

– В яких місцевостях здійснюються вилазки в Україні?

– Найчастіше на Смотрицькому каньйоні в Кам’янці-Подільському, туди ми виїжджаємо на один день щотижня, в Карпатах є кілька боулдерингових районів: острів Пасхи, скелі Довбуша, під Житомиром – Дениші.

– Чи траплялися з Вами чи з Вашою командою нещасні випадки?

– Часто зв’язки тягнуть. Якщо не розім’ятись, може бути розтягнення зв’язок на пальцях та руках. Робочий зрив присутній у скелелазінні, але він безпечний. На скелі пробиті спеціальні точки страховки, все одно ти зависаєш на мотузці. Тобто до низу не долітаєш, ну пролетиш 2–3 метри, але це нормально. Під час цих зривів дуже страшно мені особисто. Тому це треба любити, щоб займатися.

– Чим привабливий саме цей вид спорту?

– Мене привабили гори. Також це поєднання з природою, підлаштування себе під рельєф, що розвиває силу та вольові якості. Ну і, звісно ж, приваблює компанія, виїзди, цікаві люди, знайомство з природою та й саме сходження на скелю.

_c3g2cjTF8s

– Скільки треба часу тренуватися, аби вилізти на скелю?

– Потрібно насправді бажання, тому що маршрути є різної складності: найпростіші – для першого разу, щоб людина могла зрозуміти, що це взагалі таке, є й важчі, з використанням інструкції, спеціальної техніки. Не обов’язково треба мати багато сили. Багато що вирішує сама техніка лазіння. Якщо це, наприклад, заняття боулдерингом, до нього краще підготуватися на вертикальних стіночках. Якщо ж скелелазіння, то підготовка має бути на якихось простеньких маршрутах, аби відчути скелю. Аби тіло, яке постійно ходило по землі, зрозуміло, як необхідно поводитись у підвішеному стані.

– Чи траплялися з Вами якісь кумедні ситуації в горах?

– Так, траплялися. Найсмішніше, коли при скелелазінні є станції відпочинку, на яких висиш, і кільком людям треба пролізти через тебе: вони лізуть чи між ноги, чи можуть на шиї стати – це доволі весело.

– Що Ви побажаєте людям, які хотіли би займатись цим спортом?

– Ми зацікавлені, аби люди займались чимось активним, дбали про своє здоров’я. Чому саме цей вид спорту? Тому що можна багато побачити. Ми їздимо Україною, за кордон, організовуємо різні заходи, знайомимось з різними людьми, культурою багатьох країн. Це не тільки спортивний напрямок, а й такий, який розширює світогляд. Приїжджаєш навіть до тих самих Карпат, бачиш іншу культуру, місцевість, географію – це досить цікаво. Тому приєднуйтесь, якщо це вас зацікавило. Наш сайт: alpin.km.ua.


Автор :

Залишити відповідь


Дивіться також:

Суспільство

Кримінал

Інтерв’ю

Спорт