TwitterFacebook
Субота
17 Березня 2018

Наша мета - Ваша поінформованість

Login

Найперспективніша спеціальність. Хмельницький

На сьогодні, за статистикою, в Україні працює понад 100 тисяч ІТ-фахівців. Наша держава є центром розвитку програмного забезпечення № 1 у центрально-східній Європі й одним з найбільших у світі експортером ІТ-продукції та послуг (4 місце). ІТ-професія набуває все більшої популярності на ринку праці в Україні та є однією з найбільш високооплачуваних.

 

Щодо ІТ-освіти журналістам «Марічка NEWS» розповіла Тетяна Говорущенко – кандидат технічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри комп’ютерної інженерії та системного програмування Хмельницького національного університету – викладач-науковець, автор понад 150 наукових праць у галузі інформаційних технологій. «ІТ-освіта у ВНЗ потребує постійних змін, обумовлених вимогами часу, оскільки відбувається стрімкий розвиток інформаційних технологій, що вносить свої корективи і в навчання», – стверджує Тетяна Олександрівна.

Hovorushchenko

Пані Тетяно, які особливості методики викладання для спеціальності «Комп’ютерна інженерія»?

– Ми переймаємо європейський досвід. Маємо багато міжнародних проектів: 4 завершених і 4 активних проекти TEMPUS і ERASMUS+. Я та мої колеги постійно відвідуємо різні європейські країни, спілкуємось з викладачами ІТ-спеціальностей європейських ВНЗ, тому намагаємось втілити новації в себе. Це і компетентний підхід у навчанні (орієнтація на результати навчання, що дозволяє підвищити конкурентоздатність на ринку праці), і студентоцентроване навчання (навчання шляхом дослідження та власного досвіду), і викладання деяких дисциплін англійською мовою (за бажанням студентів), і підтримка студентських стартапів (компаній з коротким терміном операційної діяльності та швидким зростанням). Чому важливою є підтримка студентських стартапів? Тому що, по-перше, студенти мають креативні ідеї. Свого часу студент Марк Цукерберг створив зі своїми однокурсниками найпопулярнішу соцмережу – Facebook. По-друге, для стартапу потрібна сильна команда, якраз у студентів є можливість знайти надійних партнерів серед своїх однокурсників. У нас є успішні студентські стартапи, які отримували призові місця на Всеукраїнських конкурсах ІТ-проектів. Це соціальний ІТ-проект «Аутсорсинг зайвих справ» під моїм керівництвом, який отримав перше місце. Друге місце отримав проект «Практики.net» під керівництвом доцента кафедри Дмитра Медзатого.

А як саме здійснюється навчання за цією спеціальністю?

– Ми намагаємось проводити інтерактивні лекції (не монолог викладача), навіть заохочуємо студентів за правильні відповіді і цікаві запитання цукерками та печивом. Нестандартний учбовий процес стимулює молодь, їм весело і цікаво. Ми не вимагаємо, аби студенти «зазубрювали» теоретичний матеріал, тому на екзаменах студентам пропонуються в основному практичні завдання. Вважаю, що в університет приходять не для того, щоб створити базу даних у голові, а для того, щоб навчитись створювати нові знання й технології, особливо якщо йдеться про технічні спеціальності. Саме в цьому й полягає місія вищої освіти. Тому ми намагаємось навчити студентів мислити, працювати на результат. Для цього ми проводимо гостьові лекції, на які постійно запрошуємо представників ІТ-компаній Хмельницького, а також іноземних фахівців (за допомогою скайп-сесій).

– Тетяно Олександрівно, як Ви оцінюєте матеріально-технічну базу кафедри?

– Безумовною перевагою нашої кафедри є досить потужна матеріально-технічна база: сучасні лабораторії, техніка, новітнє ліцензоване програмне забезпечення. Ми маємо систему відеоконференцій, 3D-принтер, на якому студенти можуть втілити свої моделі. Всі наші аудиторії обладнані Wі-Fі-роутерами та мультимедійними проекторами.

– Де зможуть реалізувати себе в майбутньому випускники спеціальності «Комп’ютерна інженерія»?

– Спеціальність «Комп’ютерна інженерія» дає можливість успішно працевлаштуватися. Багато хто, будучи студентом, уже працює за фахом. Зарплатня в айтішників висока: від 5–6 тис. грн у початківця до 3 тис. дол. – у менеджера проекту, який досягнув певного рівня. ІТ-галузь – найбільш перспективна на сьогодні, оскільки бурхливий розвиток інформаційних технологій триває. Це і електромобілі, і безпілотні автомобілі та літаки, і аналіз великих даних, і Інтернет речей тощо. Айтішники дуже потрібні Україні. І ми гарантуємо, що без роботи наші випускники не залишаться.

Для спеціальності «Комп’ютерна інженерія» залучено дві кафедри – комп’ютерної інженерії та системного програмування та кібербезпеки комп’ютерних систем і мереж. Наша кафедра викладає блок дисциплін, пов’язаних з програмуванням, інша – блок дисциплін з комп’ютерних систем і мереж, тому випускники спеціальності «Комп’ютерна інженерія» можуть бути не тільки програмістами, веб-програмістами, менеджерами програмних проектів, аналітиками даних, адміністраторами баз даних, але й фахівцями з комп’ютерних систем і мереж (аналітик комп’ютерних систем, системний адміністратор, адміністратор комп’ютерної мережі).

Оскільки спеціальність «Комп’ютерна інженерія» передбачає навчання за освітніми рівнями бакалавра, магістра та доктора філософії, то деякі випускники можуть пов’язати своє життя з наукою та викладацькою діяльністю в галузі інформаційних технологій.

– Який основний принцип роботи викладачів цієї спеціальності?

– Ми підтримуємо принцип «Life long learning», тобто навчання впродовж життя. Постійно проходимо різні англомовні курси на безкоштовних онлайн платформах, отримуємо сертифікати, їздимо до європейських країн, аби переймати досвід. Такий підхід дозволяє підвищити якість навчання. Із розвитком технологій щороку вдосконалюються навчальний план спеціальності, робочі програми та навчально-методичні комплекси дисциплін, таким чином, ми намагаємось максимально крокувати в ногу з часом.

7


Автор :

Залишити відповідь


Дивіться також:

Суспільство

Кримінал

Інтерв’ю

Спорт