TwitterFacebook
Субота
24 Лютого 2018

Наша мета - Ваша поінформованість

Login

Справність ліфта – питання нашої безпеки

Вирушаючи з дому або повертаючись туди, багатьом з нас доводиться переступати поріг механізму, якому в обмін на швидкість пересування ми довіряємо своє життя. Зазвичай усвідомлення цього приходить тоді, коли трапляється якась прикрість. Як запобігти неприємним пригодам і бути впевненими в справній роботі ліфтової установки, розповідає директор і співзасновник Хмельницького експертно-технічного центру Іван Завірюха.

Без имени-1– Чому виникла ідея створення центру, адже, напевно, існують державні установи, що здійснюють такі самі функції?

– Центр було створено в квітні 2016 року для проведення технічних оглядів та експертних обстежень ліфтового обладнання. – Оскільки в країні існує велика кількість житлових будинків, зведених понад двадцять років тому, а граничний термін експлуатації ліфта складає 25 років, ця тема є актуальною.

Так, державні установи, які займаються цими питаннями, існують. Зазвичай одна така структура обслуговує цілий регіон. На Хмельниччині це Подільський експертно-технічний центр. Раніше, поки на ринку не було приватних центрів, уся область мусила звертатися тільки туди, не маючи права обрати когось іншого. Але з державними підприємствами складніше працювати, бо вони мають встановлені норми кошторису, і для власників ліфтів або небезпечного устаткування це доволі дорого. Тобто ми можемо бути більш гнучкими в цьому питанні й пропонувати нижчі тарифи, ніж державні установи.

Ви виконуєте лише оцінювання чи пропонуєте й послуги щодо усунення виявлених проблем?

– За законом, організація, що виконує огляд, не має права забезпечувати ремонт або реконструкцію. Наше головне завдання – оцінити стан устаткування й визначити наступні дії, тобто чи може воно й далі безпечно використовуватися протягом певного часу, чи не потребує заміни якогось обладнання, а можливо – взагалі реконструкції. Отож, ми надаємо висновки, а власник приймає рішення, що робити далі.

– Де відбувається навчання фахівців, і як ви їх добираєте?

– Зазвичай така підготовка надається в державних або приватних навчальних центрах. Та, на жаль, зараз фахівців нашої справи не так багато, як хотілося б. Своїх співробітників ми шукали по всій Україні, а знайшли, як не дивно, у Хмельницькому. Свого часу через економічну кризу підприємства не оплатили перенавчання своїх фахівців, тому їхній дозвіл на експертну оцінку втратив чинність, відтак спеціалістів у цій галузі значно поменшало.

Скільки експертів працює в експертно-технічному центрі?

– Оскільки ми молоде підприємство й поки маємо дозвіл на оцінку тільки ліфтів, зараз у нас працюють двоє

експертів з технічних питань та один з візуально-оптичного контролю. Згодом ми плануємо взяти дозвіл на оцінку ескалаторів і траволаторів, на монтажно-підіймальні крани, устаткування з підвищеної небезпеки та предметів, небезпечних у використанні, тому штат працівників розшириться. На кожен вид устаткування потрібно мати мінімум двох фахівців. Але це не обов’язково вимагає значної кількості людей, можливий варіант, що в одного фахівця буде дозвіл на різні напрямки роботи.

– Які ліфти оцінює центр?

– Якщо говорити про категорії, то ми даємо оцінку будь-яким ліфтам – пасажирським, вантажопідіймальним, лікарським. Якщо йдеться про термін експлуатації, то здійснюємо огляд ліфтів, які вже певний час пропрацювали й вичерпали граничний строк безпечної експлуатації. Існує період, коли механізми мають проходити технічний огляд, але загальний термін їх використання ще не збіг. Якщо ж він закінчився, потрібно проводити кардинальний огляд від «а» до «я».

– З якою періодичністю потрібно робити огляди ліфтів?

– Граничний термін служби ліфтів складає 25 років. Якщо за цей час не відбулось якихось аварійних випадків та екстрених викликів, що потребували позапланових експертних обстежень, здійснюється обстеження для визначення часу, протягом якого ліфт може виконувати свої функції, залишаючись безпечним. Після закінчення цього терміну процедура повторюється.

Хотілося б, щоб наші люди не були байдужими. У більшості будинків, споруджених у 90-х, граничний термін експлуатації ліфтів добігає кінця. Раніше ліфтові установки перебували на балансі жеків, та зараз відбувається перехід на ОСББ, і утримання ліфтів лягає на плечі мешканців. Тому потрібно самим звертатися до власника ОСББ, аби він не ігнорував ці питання, бо це – безпека людей, які живуть у будинку.

– Хто і як може викликати експертів вашого центру?

– Власник устаткування пише заяву, і ми призначаємо фахівців, які здійснюватимуть огляд. Наш центр має сайт, там розміщена довідкова інформація, також через нього можна зробити замовлення та зв’язатися з нами.

– Скільки коштує консультація й обстеження?

– Консультація безкоштовна, вартість обстеження залежить від конструкції ліфта й висоти будинку. У середньому технічний огляд ліфта коштує в межах 1000 гривень, експертна оцінка дорожча. Та все залежить від конструкції, у нас немає жорсткої ціни, якщо люди кажуть, що не можуть назбирати з мешканців потрібну суму, а ми бачимо, що за зібрані кошти можемо виконати замовлення, то чому ж не піти назустріч?Залишити відповідь


Дивіться також:

Суспільство

Кримінал

Інтерв’ю

Спорт