TwitterFacebook
Субота
17 Березня 2018

Наша мета - Ваша поінформованість

Login

Більшає шлюбів – побільшає народжень

Хай би яким складним не було життя чи то взагалі, чи то протягом конкретного року, майже кожен з нас має те, що допомагає витримати будь-які негаразди. Це наші половинки, разом з якими ми стаємо цілим, наші кохані, з якими ми згодні бути «в горі і в радості». І спільно з якими хочемо ростити дітей і створювати світ під назвою «сім’я».

Хтось із нас робить для цього вибір на користь так званого цивільного шлюбу, а хтось вирушає туди, де владою, наданою державою, їх оголошують чоловіком і дружиною – у ВДРАЦС.

Про те, яким був 2016 рік для міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, розповідає заступник начальника відділу Тетяна Доброріз.

– Тетяно Володимирівно, як почувався інститут шлюбу в минулому році? Чи не похитнувся він, зважаючи на реалії нашого життя?

– Протягом 2016 року в Хмельницькому ВДРАЦСі було зареєстровано 2173 шлюби. З цієї кількості 75 % наречених зареєструвалися урочисто. Святкова церемонія відбувалась у двох залах. Велика розрахована на значну кількість запрошених, її переважно замовляють на вихідні. У малій реєструють у будні, бо інколи молодята приходять самі, навіть без батьків, аби просто узаконити стосунки. Хоча і в таких випадках на молодих людей досить часто чекають приємні несподіванки й сюрпризи, влаштовані друзями, – це й повітряні кульки, і музиканти, якось навіть був невеличкий оркестр.

Правом на шлюб, тобто можливістю створити сім’ю до повноліття, минулого року скористалося шестеро осіб (це на шість менше порівняно з попереднім). А ось верхньої вікової межі немає. Отож, наймолодшій нареченій було 16, наймолодшому нареченому – 17, а найстаршими людьми, які побралися, стали жінка 72 років і чоловік 90 років.

Примітно, що шлюб у нашому місті почав «дорослішати». Нещодавно ми говорили про тенденцію одружуватися до 20-ти, але сьогодні вік з 18 до 20 років відзначений у 448 пар, з 21 до 25 років – у 1425, і  з 26 до 30 – у 113 пар.

Згідно з законодавством, ми маємо право скорочувати місячний термін, передбачений для реєстрації заяв. Цим правом у 2016 році скористалась 581 пара (майже 27 % від загальної кількості). Підставами для цього були вагітність, наявність спільних дітей, проходження служби в зоні АТО.

Також у нас реєструвалося багато іногородніх, адже відповідно до Сімейного кодексу України, сьогодні місце проживання на місце реєстрації шлюбу не впливає.

Окрім того, ми здійснюємо реєстрацію за заявою в медичних закладах, якщо людина у важкому стані, вдома, у слідчому ізоляторі. Наприклад, минулого року в слідчому ізоляторі побралися 7 пар.

Шлюб, де один з наречених іноземець, уклали 105 пар, це на 12 більше, ніж у 2015 році, при цьому презентовані були найрізноманітніші країни з усього світу.

– Чи була у 2016 році якась церемонія, котра залишила по собі найбільш яскраве враження?

Якщо повернутися до кількості зареєстрованих шлюбів, то їх було на 673 менше, ніж у попередньому році. Причина в тому, що 2016-й – високосний. Такий спад «весільної лихоманки» ми спостерігаємо кожні три роки протягом вже не одного десятиліття – українці дещо забобонні. Так ось: попри все це, передостанній день року видався для нашого ВДРАЦСу особливо насиченим – ми зареєстрували 13 шлюбів. А останній стосувався… двох наших співробітників. Ірина Березовська і Володимир Султан, провідні спеціалісти нашого відділу, не тільки колеги – вони колишні одногрупники, а ще раніше були однокласниками. Пропрацювавши в нас рік, вирішили побратися. Готували це як сюрприз, нікому не казали, і напередодні Нового року подарували нам таке свято, таку радість!

– Які проекти минулого року можна відзначити як найбільш вдалі?

– З вересня 2015 року, за наказом Міністерства юстиції України, ми запровадили реєстрацію заяв, поданих в електронному вигляді. Протягом минулого року послугою веб-порталу щодо державної реєстрації шлюбу скористалися 336 осіб. Безперечно, що з часом ця цифра набагато збільшиться.

Також Хмельницька область однією з перших в Україні почала видавати свідоцтва про народження безпосередньо в медичних закладах, де приймають пологи. У міському перинатальному центрі сервіс працює з вересня 2015 року, за цей час ним скористалося 1177 подолян. В обласному перинатальному центрі послуга надається з травня 2016-го і стала у пригоді 307 особам. Сьогодні міський відділ реєстрації має постійні консультаційні пункти в лікувальних закладах. Наші фахівці виїжджають у пологові будинки, приймають документи і вручають свідоцтва про народження. Отож, загалом 50 % від усіх зареєстрованих осіб отримали таку послугу, не відвідуючи ВДРАЦС.

Ми раді, що наші проекти запрацювали на повну силу й дали результати. Це дуже для нас важливо, тому що створено для людей. І хоча для нас це пов’язано з певними складнощами, бо треба відправляти працівника в пологовий будинок, а це витрати часу, та з іншого боку завдяки цьому проекту в нас стала меншою черга. Уявіть, це півтори тисячі людей, які мали стояти тут під дверима, а вони навіть не приходили сюди – їм принесли свідоцтво в пологовий будинок і вручили, тому це дуже гарна справа.

– Ваша робота пов’язана не тільки з урочистостями, але й з аналізом статистичних даних. Які емоції викликають у Вас ці цифри?

– Відчуваєш свою відповідальність за справу. Розумієте, як це цікаво? Ці цифри – надбання всього року, все, що ми робили. Я їх не просто аналізую – я тішуся ними. Народжень більше, ніж смертей, – значить, будемо жити. Шлюбів більшає, значить, наступного року буде більше народжень. Кожна цифра – це життя, життя людей від першого подиху до останнього шляху. Це дуже цікаво. Здавалося б, просто цифра, а вона одразу стільки розкриває. Так що ми живемо, одружуємося, народжуємося. Головне – щоб був мир, щоб у нас були гарні й міцні сім’ї, щоб наше місто процвітало, і ми жили все краще й краще, а кожен на своєму місці нехай виконує таку скромну, але свою роботу.

Тетяна ПравдиваЗалишити відповідь


Дивіться також:

Суспільство

Кримінал

Інтерв’ю

Спорт